В Доломітових Альпах, точніше, тієї їх частини, яка географічно та адміністративно відноситься до Південного Тіролю, легко заплутатися в назвах. Ще простіше заплутатися в тих долинах, які історично належать ладинам. Взяти, приміром, один з гірськолижних районів Валь Гардены (яка по-німецьки зовсім і не Гардена, а Греден, а по-ладински так і зовсім Гердейна), Альпе ді Сиузи.

На слух італійська назва має мало спільного з німецьким Зайзер Альм і обидва вони з працею нагадують ладинское Mont Sëuc. Так ось: «альм» по-німецьки – пасовище. Так що якщо хто ще не в курсі, Альпе ді Сиузи у своєму літньому втіленні – саме велике пасовище в Європі. Його площа становить 56 кв. км, і воно розташоване на висотах від 1680 до 2350 м над рівнем моря.

Ще в 1600-му році хтось Маркс Зиттих з Волькенштайна (Сельва Гардена) зазначив у своєму «Описі земель Тіролю»: «На відстані німецької милі від села Кастельрут є мальовниче і велике пасовище, яке не знайти більше ніде, під назвою Seysser Almb. Влітку тут кожен рік пасуться 1500 корів і 600 овець, а стогів сіна не менше 1800, і виробляють тут сотні центнерів сала і сиру. Стоять тут загальною кількістю 400 сінників з каменю, а живуть в них 4 або 5 тижнів до 4000 чоловіків і жінок, які і працюють по заготівлі сіна…».

Взимку пасовище перетворюється на гірськолижний рай. Деякі мене тут же зупинений: що ж це за такий рай, де половина з 60 км місцевих трас – «сині», для новачків, а половина тих, що намальовані на схемі червоним кольором, явно не підходять під визначення «середньої складності». До цих деяким тут же підключаться сноубордисти: там стільки пологих выкатов, що постійно доводиться скидати борд і ходити пішки! Взагалі не прикольно!

На всі ці спроби спустити рай на землю я відповім: так, ви праві. Грамотно вбитися на трасах Зайзер Альм не вийде – якщо тільки не вишикуватися в чергу до двох не дуже-то і страшним «чорним» спусків з вершини Пуфлач (2104 м), загальна довжина яких становить 2 км. За адреналіном – це вам на Чампиной, Сечеду та інші гірки навколо Валь Гардены. Все близько – які проблеми? А ось що стосується пасовища – це для відпочинку, комфортного катання і насолоди краєвидами на засніжені поля, на гірську групу Лангкофель (він же Сассолунго) або Зантнершпитц (він же Пунта Зантнер). До речі, останній є логотипом ладинського телебачення Rai Ladinia.

На плато можна потрапити з різних сторін: з заходу – з допомогою канатної дороги з селища фашист зайс-ам-Шлерн, з півночі – в кабіні канатки з селища Ортизеи (він же Санкт-Ульріх) з Валь Гардены, і із сходу – своїм ходом, з боку району катання Чампинои. Якщо чесно, то особисто я потрапив у Альпе –ді-Сиузи самим традиційним способом – спустившись з Сечеды по трасі La Longia (довжиною 10 км) і піднявшись нагору по канатній дорозі з Ортизеи. Час було – самий кінець березня, буквально днями відбувся черговий снігопад, вітер розігнав хмари і види на плато і його околиці були карколомні.

В принципі, для того, щоб в цілому познайомитися з трасами Зайзер Альма, одного дня має бути достатньо. Найбільш складні і цікаві спуски ведуть з гори Пуфлач у єдиний на плато селище Компач (1825 м). Нагорі, як водиться – ресторан, музиканти, апероль-шпритц і абсолютна млість. Йти, якщо чесно, звідси не хочеться – яке катання, про що ви?

На плато дуже багато розваг для дітей: дитячі містечка, виділені сектори катання, а для тих, хто постарше – траси з зарубкою часу, яких на плато цілих п’ять. Є сноу-парк, який розрахований на досвідчених користувачів – до речі, це другий за величиною сноу-парк в Італії.

Незважаючи на те, що Зайзер Альм вважається місцем для гірськолижного відпочинку і навчання, тут проводяться і змагання під назвою «Блакитна стрічка Зайзер Альм» – комбінація швидкісного спуску по старій трасі і змагань по слалому. Як і скрізь в Доломітах, участь в аматорських перегонах приймає велику кількість бажаючих, в тому числі дітей.

Цікава історія цих змагань – вони проводилися на досить високому рівні ще з 1947 по 1958 роки, в основному серед місцевих ентузіастів гірськолижного спорту. У той час основною ідеєю організаторів було відновлення популярності гірських лиж після 2-ї Світової війни. Назвою своїм змагання були зобов’язані… щорічній гонці океанських лайнерів, які перетинали Атлантику, а найшвидший удостоювався блакитної стрічки. В наш час гірськолижні змагання на Зайзер Альм відродилися взимку 2000/2001 завдяки місцевому футбольному клубу FC Team 92 Schlern – і з тих пір проводяться щороку.

Крім катання на гірських лижах чи сноуборді, на плато дуже популярно катання на бігових лижах. Одинадцять бігових трас, довжина яких становить 80 км, є частиною лижного маршруту Dolomiti Nordicski, найдовшою лижній області Європи (1300 км).

Крім гірськолижних спусків, лижних маршрутів, на Зайзер Альм можна покататися на санках по 7-мі різних трас загальною протяжністю 20 км, найдовша з яких – 5-кілометрова Zallinger.

Звичайно, як і скрізь в Альпах, а особливо в італійських Доломітах, нікуди не дітися від чудової кухні. Самим кращим рестораном у регіоні є Gostner Schwaige, який регулярно підтверджує свої 14 пунктів „Gault Millau“. Всі страви тут готують з свіжих продуктів, сам ресторан розташований на висоті 1900 м неподалік від селища Санкт-Освальд і в зимовий період відкритий з грудня по початок квітня.

Источник: ski.ru